THE NIBBLE BLOG: Products, Recipes & Trends In Specialty Foods


Also visit our main website, TheNibble.com.





PRODUCT REVIEW: SoNu Water

Soft drinks are the fastest-growing category of specialty foods. Mass-marketed, high fructose corn syrup drink sales are flat; consumers are showing their interest in “better for you” soft drinks. SoNu is in the right place at the right time. Its fruit-flavored waters are vitamin- and electrolyte-enhanced, certified USDA organic and certified kosher by OU.

Looking for a better enhanced water drink? Want to get your RDA (recommended daily amount) of vitamin C from a refreshing fruit-flavored drink that also packs in some electrolytes, which help with hydration, blood pH, nerve and muscle function? You’ll also get 20% of your RDA of B3 (niacin), B5 (pantothenic acid) B6 (pyridoxine), B12 (cyanocobalamin), and the electrolytes calcium chloride, magnesium chloride and potassium bicarbonate. There’s no fat or sodium; each 8-ounce serving contains 45 calories, or 90 calories per 16-ounce bottle, from the organic evaporated cane juice that sweetens the beverage.

Read the full review on TheNibble.com.

 
SoNu sweetened, fruit-flavored water is
organic and kosher.

Comments off

TRENDS: Eat Well For Less


You don’t need to buy a “top cut” to
have a great steak experience.
  In these belt-tightening times, how can you eat like a king on a knight’s salary? Justin Marx, CEO of gourmet food purveyor MarxFoods.com, offers three tips on how to eat well in a down economy:

1) Dried mushrooms are a bargain compared to fresh mushrooms. It takes approximately 8-10 pounds of fresh mushrooms to yield 1 pound of dried. A half pound of dried shitake mushrooms costs only $29 with shipping, but is equivalent to 4-5 pounds of fresh shitakes, which would cost at least $40 at a retail store. Dried mushrooms can be stored in your pantry for a long time, can be substituted for fresh in just about any recipe and are easy to reconstitute. See THE NIBBLE’s Mushroom Glossary for more about gourmet mushrooms.

2) Enjoy truffle flavor via truffle oil. At $2,000 a pound or so, even the wealthy will be holding back on fresh truffles this year. But you can enjoy the flavor of truffles with truffle oil. There must be at least a hundred servings in each bottle of truffle oil; a little goes a long way.

At $35 per bottle with shipping, that means that you can delight in the truffle’s aroma and flavor for only 35 cents per portion. Imagine your next bowl of pasta embellished with truffle oil, for pocket change. Add some affordable dried mushrooms, reconstituted into a mushroom ragout. But don’t forget that the most important thing with using truffle oil is to put it on your food after it is cooked, because heat can destroy the flavor and aroma. To learn more about truffles, read THE NIBBLE’s overview and Truffle Glossary.

3) Braising meats makes affordable, delicious winter dishes. Usually, the meats that are perfect for slow-cooked winter dishes are far more affordable. Try wild boar shoulder, venison stew meat and bison skirt steaks. If you want to eat the finest quality meats and game and exotic meats, buy meats in bulk and split orders with friends and family to save, or buy a quarter grass-fed beef to really save. Also check out less expensive cuts of beef in THE NIBBLE’s popular article on Best Value Steak Cuts.

Comments off

NEW PRODUCT: “Cheese Slices” Teaches Cheese Via DVD

Cheese Slices is the first television series to explore the rich traditions and skills behind many of the world’s best loved artisan and farmstead cheeses. The 21-part series, now available on three DVDs, has been shown in dozens of countries around the world, but never in the U.S. It’s now available on DVD to American turophiles (i.e., cheese lovers). You can purchase it at Whole Foods Markets and selected specialty food and cheese retailers nationwide. The three DVDs explore the world’s great cheeses—Camembert, Cheddar, Feta, Gorgonzola, Parmigiano Reggiano, Stilton, goat cheeses, washed rind cheeses and much more. Each segment takes you on an insider’s tour—the animals, the milking, the cheesemaking, the ripening—that deepens your knowledge and appreciation of these great cheeses and the people who make them. The first two in the series are $19.95; the third DVD is $24.99. For more information, visit CheeseSlices.com. You can learn a lot about cheese in THE NIBBLE’s Cheese Section as well.
Goat cheese from the Vermont Butter &
Cheese
company, a NIBBLE Top Pick.

Comments off

PRODUCT REVIEW: O’Coco’s Organic Chocolate Crisps


Very chocolatey, very crispy and just 90
calories per package.
Low in fat, organic and just 90 calories per single-serve (.7 ounce) package, O’Coco’s are a real find. When you want a chocolate cookie snack, the dozen or so thin, half-dollar size cookie crisps hit the spot. At 79¢ per bag, the price is right, too. The USDA-certified organic line is also certified kosher (dairy) by the Orthodox Union.

We don’t like too many packaged cookies, and you won’t find many reviewed in THE NIBBLE. Even the organic variety, made with all-natural ingredients, are often too sweet or just not worth the carbs, which we’d rather enjoy in another form (ice cream, cake, chocolate…). But we taste everything that crosses our path, and really flipped for O’Coco’s Organic Chocolate Crisps: thin, wafer-type cookies that can be enjoyed from the grab-and-go bag, or as a sophisticated accompaniment to accessorize other foods.

Read the full review on TheNibble.com.

 

Comments off

TOP PICK OF THE WEEK: Mary’s Gone Crackers

A quick glance at the Mary’s Gone Crackers package can make a serious foodie apprehensive: wheat-free, gluten-free, dairy-free, vegan, no hydrogenated oils, no trans-fats, non-GMO. The litany of what’s not in these crackers is so extensive, you start to wonder what is in them that makes them taste so vibrant and delicious. (See the answer in the main review.) They’re also organic, whole grain and kosher.

Mary’s crackers taste so good, and deliver such flavorful, addictive crunch, that it’s a pleasure to get your three daily servings of whole grains (and 455mg of omega-3 fatty acids per serving) by substituting whatever cracker or chip you’re enjoying now. The flat, round wafers have a great nutty, whole wheat taste despite an absence of wheat. Each of the five flavors (Original, Black Pepper, Caraway, Herb and Onion) is distinct and straightforward. Black Pepper, for example has a nice pepper bite; Herb features basil, oregano and other dried-herb-rack staples; Onion is reminiscent of Lipton Onion Soup mix, in a good way. Even the Original is splendid: a hearty grain flavor accented with the sesame and flax seeds that characterize the entire line.


You’ll go crackers when you taste the
lively, complex flavors of Mary’s whole
grain, gluten-free crackers and twig
snacks.
In finding a solution to her own gluten-free needs, Mary Waldner has created a line that any lover of fine flavors will find exciting. There’s a new product line, Sticks & Twigs, that offers similar excitement in a pretzel-stick shape. Read the full review for the whole, healthy scoop.

Comments off

The Nibble Webzine Of Food Adventures
RSS
Follow by Email


© Copyright 2005-2022 Lifestyle Direct, Inc. All rights reserved. All images are copyrighted to their respective owners.